1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Opel Astra sahiplerine özel olarak açılan forum sitemize hoşgeldiniz. Sitemize üye olmak için buraya tıklayınız. Üye olduktan sonra tanışma bölümünden konu açmayı unutmayınız.

Araç Nasıl Yıkanmalı.?

'Yıkama, İç-Dış Temizlik, Motor Temizliği' forumunda nejdet can tarafından 25 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. nejdet can

  nejdet can Kayıtlı Kullanıcı

  59
  41
  18
  Alınan Beğeniler:
  41
  Ödül Puanları:
  18
  Araç:
  Astra
  Model Yılı:
  Cosmo 2013
  Araç temizliği denilince aklımıza ilk gelen olay aracın yıkanmasıdır.Tepeden tırnağa yıkanan bir araç temizliğin en büyük parçasıdır evet ama acaba aracımızı düzgün yıkıyormuyuz?

  Öncelikle araç yıkanması için geçerli bazı maddeleri size bir kez daha hatırlatarak konumuza başlayalım;
  - Aracınızı güneş ışığında yıkamayınız,
  - Aracınızı yıkamak için sabah erken saatleri yada öğleden sonra serin olmasını bekleyin,
  - Aracınızı yıkarken sabun olarak bulaşık deterjanı kullanmaktan sakının,
  - Aracınızı ılık su ile yıkayın,
  - Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın,
  - Aracı sık sık suyla ıslatın,
  - Aracın tamamını bir seferde yıkamaktan, fırçalamaktan sakının. Aracın üstü, önü, arkası ve yanları olarak ayırdığınız bölgeleri sırasıyla yıkayın,
  - Aracınızın cilasını ihmal etmeyin, Oto Şampuan ve bakım ürünlerinin sıkça kullanıldığı Amerika’da araç sahiplerinin yaklaşık %3 ‘ü araçlarını yıkarken kullandıkları sert kimyasal maddeler sahip bulaşık deterjanı gibi otomotiv yıkamak için geliştirilmemiş sabunlarla araçlarına zarar vermekte.

  Araçların yılda 2 sefer cilalanması aracın dış yüzey koruması için tavsiye edilirken sürücülerin % 48 ‘i bu tavsiyeye uymamakta.

  Gelelim aracımızı nasıl yıkayacağımıza;
  öncelikli olarak aracı yıkamadan evvel tekerlek ve jantları yıkamaya, çamurlarını akıtmaya dikkat etmeliyiz. Bu şekilde aracımızın gövdesini ve boyasını tekerlek ve jantlardan çıkabilecek çamur gibi zarara sebebyet verebilecek maddelerden sakınmış oluruz. Beyaz şerite veya üzerinde beyaz yazıya sahip olmayan lastiklerimizi sert bir fırça ile temizleyebiliriz. Jantımızın tipine göre yumuşak veya sert bir fırçayla jantlarımızı temizledikten sonra gövdeyi yıkamaya başlayabiliriz.

  Aracınız için oto şampuanı kullanabileceğiniz gibi boyayı koruyan özel katkılardanda kullanabilirsiniz. Aracın tepesinden yıkamaya başladığınızda size tavsiye edilen yıkama biçimi yıkadığınız alanın işini bir seferde bitirmek, yani hem sabunlamayı hem durulamayı peş peşe yapmak. Tepeyi yıkadıktan sonra aracın yıkayacağınız bölümleri ön, yanlar ve arka olmalı, en az ayda 1 sefer kapı içlerini temizlemelisiniz. Durulama esnasında suyu yukarıdan aracın tüm yüzeyine dağılacak şekilde durulanacak alana tatbik etmelisiniz.

  Aracınızı duruladıktan ve yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra dilerseniz aracınıza cila yapabilirsiniz. Cila için dikkat etmeniz gereken en büyük husus aracın yüzeyindeki yabancı maddelerden aracınızı kurtarmanız. Bunun için gelişmiş bir araç temizlik ürünü kullanabilirsiniz. Cilayı nasıl kullanmanız gerektiği cilanın üzerindeki kutuda açıklanmıştır, bu uyarıları dikkate alarak aracınızın cilasını yapabilirsiniz. Cila yaparken dikkat edeceğiniz hususlardan en önemlileri güneş ışınlarından aracınızı sakınmanız ve aracınızın temiz olduğundan emin olmanızdır.
  arkadaşlar aracın fren diskleri sıcakken sakın su tutturmayın bunun sonucu olarak diskleriniz daha çabuk eğilir... birde aracının motor ve altını yıkatan arkadaşlar varsa

  motoru ve altı kesinlikle sıcak suyla yıkatın araçta açık tip hava filtresi varsa bunu kapatın ecu ve açıkta olan sensörlerle eski nesilde distribitör muhafazasını su almayacak şekilde kapatın ve kesinlikle MOTOR ÇALIŞIRKEN MOTORU YIKATMAYINIZ...
   
  husooz bunu beğendi.
 2. astra5050

  astra5050 Kayıtlı Kullanıcı

  3
  1
  3
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Araç:
  Astra
  Model Yılı:
  2017

Bu Sayfayı Paylaş